Kuks, mistrovské dílo sochaře Matyáše Bernarda Brauna podporovaného mecenášem a zakladatelem celého lázeňského areálu hrabětem Františkem Antonínem Šporkem určitě stojí za cíl jednodenního výletu. Nyní více než dříve, protože v roce 2015 skončila velkolepá rekonstrukce už značně zchátralého areálu.
Kuks byl dokončen na konci 17. století Šporky jako významné lázeňské letovisko, ve své době významnější než Karlovy Vary. Vtipným faktem je, že František Antonín podplatil experty z Univerzity Karlovy, aby potvrdili, že místní pramen je léčivý, což samozřejmě nebyla pravda. Po provalení celé záležitosti sláva lázní pro význačné hosty samozřejmě upadá. V dnešní době se z lázeňských budov a zámečku pro hosty nezachovalo téměř nic.
Proč sem tedy vůbec jezdit, může vás napadnout? Na druhém břehu Labe stojí impozantní budova bývalého hospitálu, kterou si mnozí návštěvníci dokonce
pletou se zámkem. Celý barokní komplex, vyzdoben mnoha unikátními Braunovými sochami opravdu na první pohled nepřipomíná domov pro válečné invalidy a chudé nemocné. K areálu náleží krásná bylinková zahrada a unikátní barokní Betlém vytesaný ve skalách několik kilometrů daleko.
Součástí areálu je jedna z nejstarších zachovalých barokních lékáren v Čechách, s veškerým vnitřním vybavením.
Tipy
- Neváhejte s prohlídkou vnitřních prostor areálu, stojí to rozhodně za to. Mladý průvodce byl velmi vtipný a pohotový. A na konci vás čeká i malé překvapení.
- Za 30 Kč určitě přikupte návštěvu rodinné hrobky Šporků, která se nachází pod prostory kostela.
- Restaurace Baroque, výborné jídlo, které si zaslouží lehce vyšší ceny. Super lokace přímo u lávky přes Labe
- Navštivte skvělý Braunův Betlém kousek vedle
- Pokud jedete autem, parkujte na zadním parkovišti, které je zdarma a mnohem blíže areálu