Dnes tu pro vás mám další tip na výlet po Čechách (i když pravda s kouskem Německa;-) ). Varnsdorf je město ve Šluknovském výběžku, u hranic s Německem, a obývá ho zhruba 15 500 lidí. Na jeho okraji, na pozemku sousedícím přímo s německými hranicemi, najdete pivovar Kocour. A to bychom nebyli my, aby nás nelákalo ho navštívit.
Pivovar Kocour vaří několik druhů piv, zejména námi oblíbeného Sumečka (11° ale) a Samuraje (14° IPA), ale i výbornou 12° a další speciály, třeba Haka (15°) z novozélandského chmele. Mají i restauraci specializující se na česká jídla, kde používají maximum vlastních a lokálních surovin. Po oba večery, kdy jsme v restauraci večeřeli, bylo jídlo vynikající. Jen je škoda, že kvalita obsluhy je velmi nestálá. V pátek to bylo famózní, obsluha rychlá, milá, ochotná. V sobotu jak mávnutím kouzelného proutku byli ti samí lidé jako vyměnění. Na jedno pivo jsme čekali i přes 10 minut, na jídlo asi 45 minut. Nedokážu říct, čím to bylo. Víkend jsme si tím ale zkazit nenechali.
Ubytování jsme měli zarezervované v lůžkovém vagonu, který má pivovar na kolejích přímo na svém pozemku.
Víc jak 2 noci bych tam sice raději nespal, protože při své výšce jsem si tam ani nenatáhl nohy, ale rozhodně je to zajímavé a unikátní, dobrý zážitek. Kdo preferuje pohodlí, může se ubytovat i v hlavní budově v normálním pokoji.
Okolí láká na spoustu procházek a výletů. My jsme se vydali z obce Dolní Podluží po modré nahoru na Rohál, dále po červené podél německých hranic na vrchol Luž, nejvyšší horu Lužických hor (793 mnm), kde jsme si dali pauzu a kochali se krásným výhledem do kraje. Pak jsme sešli německou stranou na chatu Hubertusbaude, kde jsme si dali zasloužený oběd.
Úžasné sezónní jídla plná tun lišek. Pobavilo nás, že místo dětských porcí tady mají seniorské 🙂 Oběd jsme zakončili sorbetem v sektu, a ještě štěstí, že jsme si ho dali napůl, protože sektu tam bylo asi dvakrát tolik, než slibovalo foto 🙂
Vydali jsme se tedy pěkně zvesela dál, přes obec Waltersdorf zpátky do Dolního Podluží a dále do Vansdorfu.
Cestou zpět do pivovaru nás zaujalo několik polorozpadlých staveb, tak jsme je začali zkoumat a zjistili jsme, že Varnsdorf má hodně co nabídnout milovníkům urbexu. Ve 30.letech byl nazýván Manchesterem Československa a to právem. V katastru města bylo totiž přes 130 továren, většinou textilek. Například velmi zajímavý areál u příjezdu od Dolního Podluží nebo bývalá slévárna u železniční trati.